Valentine's day versus Dragobete

Forum de discutii online al primariei orasului Copsa Mica

Valentine's day versus Dragobete

Mesajde prinyibobi » 15 Feb 2010, 12:05

Valentine's day sau Dragobete?! Cum/sau a-ti sarbatorit ziua indragostitilor(la americani)? Si/sau o sa sarbatoriti Dragobetele?Care dintre aceste doua "sarbatori" va place cel mai mult si de ce?Credeti ca sarbatorile de "imprumut" de la alte popoare ar trebui "adoptate" si de romani?Daca da,credeti ca autoritatile publice locale ar trebui sa se implice mai mult pentru a le mediatiza si a le "promova" pe plan local?Ar aduce un beneficiu(de care o fi el)locuitorilor orasului?Ce alte evenimente sau sarbatori credeti ca sunt "neglijate" de catre oameni si autoritatile orasului si ar trebui puse in "lumina" mai mult decat sunt acum?
Va multumesc ca m-ati "citit". :)
b.p.
prinyibobi

Re: Valentine's day versus Dragobete

Mesajde Relatii cu publicul » 16 Feb 2010, 10:10

Buna ziua dl. Prinyi,

ne bucura initiativa de implicare a cetatenilor in viata orasului, dar rezultatele concrete sunt inca departe de a fi multumitoare :cry: . In acest caz ziua de Valentine's Day a fost anul acesta abandonata de liceenii copseni; anul trecut Primaria a organizat cu mari eforturi organizatorice si de "convingere" Nunta de o zi (vezi foto la Date generale la Calendarul Festivitatilor - http://www.copsa-mica.ro/index.php?id=472), urmand ca anul acesta sa fie doar gazda iar evenimentul sa fie orchestrat de liceeni dupa "pofta inimii". De aici tragem urmatoarea idee, comunitatea locala este prea apatica, asteapta ca toate ideile si initiativele sa vina "de sus" si daca se poate sa nu participe la organizare ar fi minunat. Nu ne bucura de loc aceasta constatare, ofensiva Primariei va fi constanta in a scoate lumea din aceasta apatie, chiar daca este an de criza si nu sunt bani. Ideile bune nu costa, nu conteaza ca sarbatoarea este noua sau veche, trebuie doar sa existe dorinta oamenilor sa socializeze in cadru mai mare, daca ar fi fost dupa noi "pe vremea cand eram tineri" :) am fi facut discoteca si bal in fiecare sambata :D .
Lansam si noi aceiasi provocare ca dvs., de implicare in viata sociala si culturala a orasului cu idei constructive si mai multa dorinta de schimbare.

Va multumim ca sunteti alaturi de noi, chiar de la mare distanta si va asteptam cu noi subiecte !

Comp. Relatii cu Publicul
Relatii cu publicul

Re: Valentine's day versus Dragobete

Mesajde prinyibobi » 17 Feb 2010, 17:37

Da,din pacate asa este.Apatia persoanelor,nepasarea si lipsa implicarii cetatenilor se vede chiar si prin numarul scazut de membri de pe forum.Dar asa cum a-ti spus,daca incercati sa-i atrageti pe tineri in organizarea unor evenimente si totodata sa-i face-ti mai interesati si mai receptivi,sigur vor fi si mai raspunzatori.Este un proces lent dar sigur,mai ales ca sunt destui tineri in oras care fiind ajutati si indrumati de catre cei abilitati sa o faca,ar putea sa participe la aceste schimbari.Eu cred ca se fac eforturi in aceasta directie(si chiar am vazut schimbari mari in oras) de catre primaria orasului, dar poate ca ar fi bine sa se apese putin mai tare pe "pedala de acceleratie". :lol: Sa nu crede-ti ca "d-au cu biciul" in cei ce "trag la.." dar autoritatea locala este cea mai autorizata institutie sa faca ceva in acest sens.Intotdeauna se poate un pic mai mult si,chiar nu "strica" de data aceasta. :) . Entuziasmul si energia tinerilor poate sa va ajute mult.Dar asa cum am spus,trebuie "educati" si indrumati in acelasi timp.Comunicarile dintre noi oamenii,sunt mai importante si mai durabile daca se fac prin "viu grai" decat virtual pe diferite site-uri de socializare.Dar asta trebuie sa le-o spuna cineva.Si chiar sa-i convinga ca asa este.Chiar daca este "an de criza" cum spune-ti dumneavoastra,cu efort material mai mic,se pot face multe lucruri bune.In paralel cu aceasta tema as dori sa va intreb cu aceasta ocazie daca aveti proiecte pentru "banii europeni"care asa cum stie "toata lumea" sunt moca?
Va multumesc ca m-ati citit si mi-ati raspuns la postari.
prinyi bobi
prinyibobi

Înapoi la Copsa Mica - Online